Kiełbasa swojska

W sklepach mamy obecnie duży wybór wędlin różnego rodzaju

Naturalna wędlina

W sklepach mamy obecnie duży wybór wędlin różnego rodzaju. Jednak ich proces produkcji w dużej mierze zdominowała chemia. Dodatki do żywności gwarantują trwałość i atrakcyjny wygląd. Kiełbasa swojska  z prawdziwego zdarzenia jest ciężko dostępna w zwykłym sklepie. Zdarzy się, że zakłady masarskie fałszują wędliny, dodając do nich wodę, ziemniaki, skrobię i inne wypełniacze.

Tak naprawdę sami musimy dociekać prawdy o tym, co kupujemy.  Zapytać sprzedawcę, czy też szukać na etykiecie, jeśli kupujemy produkt paczkowany. Przemysł mięsny, w tym wyrób wędlin jest naprawdę imponujących rozmiarów. A jednak produkt lokalny, naturalny taki jak Kiełbasa swojska broni się sam. Jakie są więc jego zalety?

Tradycja górą

Z pewnością największą zaletą Kiełbasy swojskiej jest jej naturalny proces produkcji. Wyrób domowej wędliny jest przekazywany tradycją, z pokolenia na pokolenie. Wieprzowina z jakiej produkuje się Kiełbasę  jest zdrowa, smaczna i nie skażona sztucznymi paszami i antybiotykami ani konserwantami.

W dawnych czasach kiełbasa swojska zapewniała gospodarstwom domowym zaopatrzenie na długą i srogą zimę. Przechowywano ją w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, w którym nie ogrzewało się piecem. Ale wędlina taka  spokojnie sobie wisiała na przeznaczonych do tego celu drążkach. Z czasem stawała się bardziej sucha, lecz nie traciła przydatności do spożycia. Pomimo tego, że nie zawierała sztucznych konserwantów.

Jak powstaje kiełbasa swojska?

Kiełbasę swojską wytwarza się z kawałków mięsa wieprzowego (szynka, karkówka) z dodatkiem słoniny, które mieli się w maszynce. Następnie dokładnie miesza i wyrabia za pomocą ręki.

Do mięsa zmielonego dodaje się naturalne przyprawy takie jak: sól, czosnek, pieprz czarny mielony. A czasem są to też jałowiec i papryka ostra w celu uzyskania bardziej wyrazistego smaku. Wszystko dokładnie się połączy, a następnie nadziewa mięsem naturalne jelita wieprzowe. Aby uzyskać trwałość produktu soli idzie sporo, ale dzięki temu unikamy zbędnych konserwantów. 

Proces wędzenia

Kiełbasę poddaje się procesowi wędzenia, który konserwuje i zapewnia długą trwałość. Używa się do tego specjalnej,  wędzarni o prostokątnym kształcie,  z wylotem od góry. Na dole wędzarni umieszcza się palenisko. A sama wędlina jest zawieszona od góry na kijach z twardego drzewa. Do palenia w wędzarni stosuje się drewno z drzew owocowych takich jak wiśnia, jabłoń, śliwa, celem zapewnienia wędlinie odpowiedniego smaku i zapachu. Wędzenie jest procesem powolnym, gdyż wyrób mięsny przebywa w dymie i wysokiej temperaturze, ale nie dosięga go ogień. Aby wędlina była smaczna zazwyczaj wędzi się ją około dwie godziny, im dłużej tym lepiej. Następnie ostrożnie wyjmuje i przenosi do chłodnego miejsca, aby odpoczywała.

Food obraz autorstwa topntp26 - www.freepik.com