Kiełbasa swojska – pamiętasz jej smak?

Zaciszny domek na wsi z dala od miasta. Delikatny śpiew ptaków, rodzinne spotkanie i aromatyczne wędliny podane na stół

Zaciszny domek na wsi z dala od miasta. Delikatny śpiew ptaków, rodzinne spotkanie i aromatyczne wędliny podane na stół. Mało kto pamięta zapach i smak swojskiej kiełbasy, którą własnoręcznie wędzili nasi dziadkowie. Chrupiąca skórka i soczyste, dobrze przyprawione mięso, jakim mogliśmy rozkoszować się za dawnych lat jest rodzajem kiełbasy, którą ciężko spotkać w dzisiejszych, zabieganych czasach. Co powiedziałbyś, na to aby chociaż na chwile cofnąć się do przeszłości, aby jeszcze raz spróbować prawdziwych wyrobów?

Czy kiełbasa swojska jest lepsza od zwykłych kiełbas?

Każdy, kto choć raz próbował swojskiej wędliny nie będzie miał najmniejszych wątpliwości! Dzisiejsze, popularnie dostępne w marketach kiełbasy znacząco różnią się od wyrobów, które znaliśmy. Masowa produkcja pozbawiła je wyrazistych, naturalnych aromatów, pożądanej soczystości i kruchości mięsa. Nie da się również ukryć, że marketowe wyroby zwykle nie są porządnie wędzone. Traktuje się je chemią, która ma imitować smak wędzonki.  To swoista obraza dla każdego konesera polskich wędlin.

Produkt jak za dawnych lat – a do tego zdrowy!

Naturalnie wędzona kiełbasa swojska, powstała w gospodarstwie takim jakie znasz z dawnych lat i z opowiadać swoich dziadków. Mięso użyte do produkcji jest ręcznie mielone i doprawiane według starej receptury. To wszystko sprawia, że nie tylko jej smak znacząco odbiega od dzisiejszych wędlin. Kiełbasa ta jest również, a i przede wszystkim zdrowsza! Bez obaw możesz spożywać ją wraz z świeżym chlebem i masłem nie martwiąc się o zdrowie. Nie znajdziesz w niej chemii, sztucznych dodatków, barwników czy konserwantów. Gwarantujemy Ci świeżość i najlepszą jakość wyrobu.

Podsumowując, kiełbasa swojska:

  • Ma znacznie lepszy, naturalny smak
  • Posiada soczyste mięso bez chemicznych dodatków
  • Naturalne przyprawy
  • Stara receptura
  • Naturalny flak kiełbasy! – Rzadkość w dzisiejszych marketach
  • Produkt tradycyjny, znacznie zdrowszy i pożywny niż to, co serwowane jest nam w dzisiejszych czasach

Kiełbasa swojska – pomysł na podanie

Aby swojski, naturalny wyrób smakował jak za dawnych czasów przygotuj z niego pożywną przekąskę. Pokrój kiełbasę pod kątem, następnie rozłóż ją na talerzu by zaprezentować jej apetyczne wnętrze. Naturalny, swojski chleb posmaruj dobrej jakości masłem (najlepiej również swoiskim), a następnie przygotuj warzywa. Najpopularniejszy na naszych stołach był wiejski ogórek, pomidor oraz cebula. Umyj więc je pod bieżącą wodą – ogórka oraz pomidora pokrój w plastry, cebulę natomiast w piórka. Wyłóż warzywa na talerzu oprószając je delikatnie solą i pieprzem. Swojska kiełbasa najlepiej smakuje w połączeniu z kraftowym piwem! Smacznego!

Obraz autorstwa Daniel FrieseneckerPixabay