Wszystko co musisz wiedzieć przy wyborze kiełbasy

Kiełbasa od bardzo dawna jest obecna w naszej kulinarnej tradycji

Kiełbasa od bardzo dawna jest obecna w naszej kulinarnej tradycji. Wiele osób nie wyobraża sobie rodzinnego grilla, czy spotkania ze znajomymi przy ognisku bez dobrej kiełbasy. Zazwyczaj  powstaje z mocno rozdrobnionego mięsa wieprzowego, ale o jej smaku decyduje odpowiednie nasolenie i przyprawienie. Obecnie sklepy zaspokajają nawet najbardziej wymyślne gusta, gdyż do wyboru mamy ogrom różnych smaków kiełbas, lecz jednogłośnie każdy mówi, że kiełbasa swojska jest najlepsza. Kiełbasy z odpowiednich wytwórni, mają najlepszy smak i wzbogacone są naturalnymi przyprawami dzięki którym  każda ma swój charakterystyczny naturalny smak.

Rodzaje kiełbas

Kiełbasa składa się z mięsa, przypraw najczęściej bułki tartej i substancji aromatyzujących. Masę mięsną przykrywa osłonka, najczęściej naturalna z oczyszczonego jelita lub wykonana z celulozy, kolagenu lub innych tworzyw.  Kiełbasy są bardzo popularne, wykorzystywane  do zimnej płyty na przyjęciach, lub jako dodatek do różnych zup, kapust czy dań typu leczo. Dostępne są kiełbasy takie jak :

  • Kiełbasy suszone
  • Kiełbasy gotowane
  • Kiełbasy wędzone
  • Kiełbasy gotowane i wędzone

Dzielą się również na kiełbasy:

  • trwałe czyli do 36% wody np. Kiełbasa sucha myśliwska
  • półtrwałe czyli od 36% do 56%  wody np.Kiełbasa jałowcowa
  • nietrwałe czyli od 56% do 72% wody np. Kiełbasa biała

Cechy dobrej kiełbasy

Przy doborze najlepszej swojskiej kiełbasy, najlepiej kierować się zasadą im mniej składników tym lepiej. Wybieraj te kiełbasy które w składzie mają najwięcej mięsa i przypraw, a mniej konserwantów i stabilizatorów. Jeśli kiełbasa zawiera tylko 30% mięsa niech nie kusi  jej niska cena wiadome jest to, że nie będzie ona ani zdrowa ani smaczna. Unikaj także kiełbasy, która zawiera białko pszenne oraz sojowe, ponieważ są one wyprodukowane z małej ilości mięsa a ich objętość tworzą różnorakie wypełniacze. Warto zwrócić uwagę na przekrój kiełbasy ważne by po jej przekrojeniu były wyraźne kawałki mięsa i nieco mniejsze tłuszczu. Jeśli kolor kiełbasy jest żółtawy prawdopodobnie do jej produkcji został użyty barwnik.

Jeśli kupujesz kiełbasę postaw na tą swojską, ponieważ najczęściej ma ona prosty skład, który nie zawiera lub zawiera w mniejszej ilości konserwanty i wypełniacze. Do wyboru jest jej wiele rodzajów czy z innego mięsa czy dobór różnych przypraw. Ważne by była aromatyczna i miała w składzie jak najwięcej mięsa. Kiełbasy zawierają pełnowartościowe białko, ale także tłuszcze, jeśli dbasz o linię i zdrowie wybierz te z niską zawartością tłuszczy i syropu glukozowo – fruktozowego. Wtedy dobrze jest wybrać kiełbasę drobiową np. z indyka, jej cena jest trochę wyższa ale za to jest smaczna i dobrej jakości.

Obraz autorstwa Karolina GrabowskaPixabay